Has Halı
124 yaşında

 


1896'da atılan ilk düğümün izinde.1896 yılında atılan ilk düğümle başlayan bu serüvende kaliteden ödün vermeden devam ediyoruz. İlk günkü gibi Anadolu'nun yüksek yaylalarından temin ettiğimiz yün ve en değerli kozalardan elde ettiğimiz ipek ipliklerle dokuduğumuz halılarımız geçmişten günümüze kültürel değerlerimizi taşıyor.

 

124 yıllık aile geleneğiHas Halı, 1896 yılında Türk halılarının anavatanı Kayseri'de Mustafa Ağa tarafından kuruldu. Mustafa Ağa’nın oğlu Hacı Ali Hasoğlu ile temellerini atıp geliştirdiği firma Ahmet, Recep ve Mustafa Hasoğlu kardeşlerle 3. nesilde daha da gelişti, 4. nesilde Istanbula taşınan firma Ali Tekin Hasoğlu’nun ürettiği eşsiz ipek Hereke halı imalatıyla biliniyor. Beşinci nesilde Ahmet Hasoğlu Doğu ve Güney doğu Anadolu bölgelerimizde yaptığı üretim faaliyetleriyle hem Has Halı’yı dünyaca tanınan bir marka haline getirdi, hem de el dokuma Türk Halıcılığına global ölçekte prestij kazandırdı.

 

Gelenek, kültür ve gelecekAhmet Hasoğlu, akademisyenler ve halı ustalarından oluşan ekibiyle, geleneksel uygulamalara sadakat göstererek “zamansız klasikleri” geçmişin zerafetini geleceğe taşıma misyonuyla doğu ve güney doğu Anadolu’daki atölyelerinde üretiyor.

Günümüzün globalleşen dünyasında cesur ve yenilikçi tasarımlara da imza atan Has Halı, yarattığı koleksiyonları, tasarımları, çlzgisi ve değerleriyle dünya halı endüstrisinde hak ettiği saygıyı görüyor.

 

Ve günümüzün dünya markasıHas Halı, Halı dünyasının Oscarları olarak bilinen “Amerika'nın Muhteşem Halı Ödülü” nü 2003 ve 2006 yıllarında iki kez Türkiye'ye getirmeyi başardı.

 

Has Gelenek

“Has Gelenek”
2018 yılı Venedik Film Festivali ödülü sahibi Mahmut Fazıl Coşkun tarafından hazırlanan tanıtım filmini izleyin.